Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

 

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.


Úvod » O UV dezinfekci vody

O UV dezinfekci vody

Z historie...

UV dezinfekce vody má poměrně dlouhou historii, a to již od roku 1877, kdy byly objeveny germicidní vlastnosti slunečního světla a bylo jen otázkou času, než se lidé pokusili tyto znalosti použít pro praktické využití. V roce 1903 získal Niels Fensen Nobelovu cenu za použití ultrafialového světla k boji proti tuberkulóze (ačkoli ne ve vodě) a v roce 1910 se v Marseilles otevřel první systém dezinfekce pitné vody.

 

Od této doby se mnohé nezměnilo až do třicátých let 20. století, kdy byly vyvinuty první trubkové lampy, které umožňují snadnější aplikaci a konfiguraci při úpravě vody. V padesátých letech začal první skutečně významný výzkum UV dezinfekce. Do šedesátých let 20. století se dezinfekce ultrafialového záření rozšířila v komerčních aplikacích a začala vplývat i do rezidentního sektoru.

 

Dnes je UV dezinfekce vody plně akceptována jako účinná ochrana pro odstranění mikrobiálních kontaminantů z vody.

 

 

Jak funguje UV dezinfekce:

Proces ultrafialového (UV) záření je extrémně rychlý fyzikální proces, kdy paprsky ultrafialového světla mutují nebo rozkládají DNA zasažených organismů. Takto zasažený organismus není schopen reprodukce ani nemůže způsobit infekci. Zasažený organismus nakonec zemře.

 

Při procesu čištění vody UV dezinfekcí voda komorou z nerezové oceli (nazývanou také reaktor), která obsahuje speciální UV lampu. Když voda proudí kolem UV lampy, mikroby ve vodě dostávají letální dávku UV záření. Takto upravená voda je poté bezpečná ke konzumaci.

 

 

Faktory ovlivňující správnou funkci UV:

Různé faktory mohou ovlivnit dávku UV a schopnost UV deaktivovat organismy ve vodě. Mezi nejčastější příčiny špatné funkce UV dezinfekce patří především nadlimitní zákal, zvýšené kovy, tvrdost a barva vody. Organismy se mohou "skrýt" za tyto částice a nedostanou potřebnou dávku UV záření. Voda poté není řádně dezinfikována.

 

 

Z čeho se skládá UV systém:

Na trhu existuje celá řada dezinfekčních systémů, nicméně všechny obsahují stejné obecné komponenty.

Čtyři hlavní komponenty UV systému:

-reaktorová komora

-UV lampa

-křemenná trubice

-řídicí jednotka (předřadník)

Existují další volitelné součásti, jako jsou senzory a solenoidové ventily.

 

reaktorová komora, známá také jako reaktor, je součástí UV systému, který fyzicky obsahuje UV lampu a trubici, stejně jako řízení toku vody systémem. Nejčastěji použitým materiálem je nerezová ocel. K dispozici jsou různé typy reaktorů, jako je axiální nebo bootovací tvar

 

UV výbojka, lampa která vyrábí UV-C, což je vlnová délka UV záření, která je považována za germicidní. Všechny UV lampy obsahují rtuť v minimálním množství. Během provozu lampy je rtuť obsažena ve struktuře lampy a při řádné recyklaci nehrozí žádné nebezpečí pro životní prostředí.

Rtuť je životně důležitou součástí schopnosti lampy produkovat  baktericidní vlnovou délku světla UV-C. Minulky tekuté kapičky rtuti se shromažďují na "studeném místě" lampy a po dosažení maximální teploty se vydává světlo UV-C. 

Všechny UV lampy mají vlákna stejně jako běžná žárovka, která vytváří elektrický proud, který ohřeje rtuť a odpařuje ji do vzduchu uvnitř lampy. Tato odpařená rtuť pomáhá vytvářet elektrické oblouky, které produkují UV-C při různých úrovních intenzity pro dezinfekci vody.

Existují tři hlavní typy UV lamp, které se nacházejí ve většině UV systémů dostupných na obytných a lehkých komerčních trzích.

 

Nízkotlaké standardní UV lampy - Tyto lampy se nejčastěji používají v aplikacích, kde jsou průtoky nižší (například v bytových domech), a doba expozice může být delší. Tyto lampy jsou nižší v nákladech na výměnu a obecně jsou také počáteční náklady na zařízení mnohem nižší.


Nízkotlaké lampy s vysokým výkonem (HO) - HO lampy se používají v aplikacích, kde jsou vyžadovány vyšší dávky nebo průtoky, ale stále mají menší rozměry. Zpracovávají vodu s větší tolerancí vůči teplotě (teplota může ovlivnit výkon lampy).Tyto lampy se často používají v aplikacích s větším průtokem nebo v lehkých komerčních systémech.


Nízkotlaké amalgamové žárovky - Tyto lampy používají směs rtuti a amalgám k řízení tlaku par. Používají trochu odlišný proces, aby získali až třikrát vyšší výkon UV-C standardní nízkotlaké lampy stejné délky. Převážně se tyto lampy používají v komerčněji používaných aplikacích nebo v požadavcích na regulaci v závislosti na druhu ošetřované mikrobiologické kontaminace.
Existují také středotlaké UV lampy, nicméně tyto se používají výhradně pro rozsáhlejší operace a v podstatě nemají žádnou aplikaci na trhu s byty. Jedná se o typy lamp, které se používají v čistírnách pitné vody a čistírnách odpadních vod.

 

Různé lampy různých výrobců používají v konstrukci lamp různé typy skla. Najdete buď měkké sklo, nebo tvrdší křemenné sklo. Měkké sklo může být o něco méně nákladné, nicméně kvůli tvrdší povaze křemenného skla je mnohem méně pravděpodobné, že se rozbije. Měkké sklo se může také zakalit  a to přenáší méně germicidního UV-C do vody, čímž se stává méně účinným ve stáří. Křemenné sklo přenáší UV účinněji a je méně pravděpodobné, že bude zakalené. Oba typy skla jsou často pokryty, aby pomohly zvýšit jejich přenos UV-C.

 

Křemenná trubice, je dlouhá válcová trubka z křemenného skla určená k ochraně UV lampy, která je napájena elektřinou z toku vody. Lampa je vložena do trubice a přenáší světlo skrz trubici do vody. Trubice mohou časem znečistit minerály a dalšími kontaminanty a měly by být vyčištěny vždy, když se lampa mění. Je to relativně jednoduchá součást, ale je velmi potřebná pro efektivní provoz UV systému.

 

Řídicí jednotka je mozkem celého UV systému. Jedná se o součást jednotky, která řídí elektrický výkon lampy, a napájí ji tak, aby produkovala světlo UV-C. Řídicí jednotka, v závislosti na typu systému UV, jsou komplikovanější a mají časovače s výměnou lampy, alarmy s nízkým UV zábleskem nebo indikátory poruch, které ukazují, kdy systém nefunguje tak, jak by měl. Tyto jednotky se liší složitostí a velikostí, avšak v podstatě všechny dělají totéž.

Všechny UV systémy jsou navrženy tak, aby všechny součásti spolupracovaly jako kompletní funkční systém. Pokud máte UV systém a je čas na výměnu lampy, ujistěte se, že používáte originální příslušenství. Používání levnějších náhradních lamp, které nejsou doporučeny výrobcem, může způsobit více problémů, než je úspora peněz, které vám mohou ušetřit, navíc hrozí ztráta záruky. Tyto lampy, které nejsou doporučeny výrobcem, nebyly speciálně konstruovány jako součást celého systému a mohou ohrozit výkon vaší jednotky UV.

Pokud nedosáhnete nejvyššího stupně dezinfekce, nedostanete z vašeho UV systému co nejvíce a vaše voda není řádně chráněna. Pokud si nejste jisti, zda používáte pravou lampu, nebojte se zavolat výrobci. Jsou vždy rádi, že vám pomohou zjistit, že váš systém pracuje na špičkové kapacitě pomocí správné lampy systému.